Mısır Çarşısı

1664'te hizmete giren Mısır Çarşısı'nın 3 yıl süren restorasyon çalışmalarında sona gelindi. İstanbul'un en eski ve en fazla ziyaret edilen kapalı çarşılarından biri olan Mısır Çarşısı'nda, hayatı sekteye uğratmadan, bir bölümü gece gerçekleştirilen ve 3 yıl süren restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

Yeni Cami'nin kendi kendine yetmesini sağlayacak geliri elde etmesi için cami vakfiyesi olarak inşa ettirilen Mısır Çarşısı, 1664'te açıldı. İlk açıldığı dönemlerde "Yeni Çarşı" veya "Valide Çarşısı" adlarıyla anılan çarşı, dükkanlarda satılan ürünlerin genellikle Mısır üzerinden gelmesi dolayısıyla 18. yüzyılın ortalarından itibaren Mısır Çarşısı adını aldı. Mısır Çarşısı, 1940-1943'te kapsamlı bir restorasyondan geçirilirken, Vakıflar Genel Müdürlüğünün girişimiyle 2013'te tekrar restorasyona alındı.

Çarşının restorasyonu, rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanmasının ardından başladı. Restorasyon kapsamında değişik malzemelerden yapılan pencere doğramaları ahşaba dönüştürülürken, dükkanların vitrin düzenleri yenilendi. Cephe temizliğinin yanı sıra cephelerdeki çimento esaslı harçların yerine horasan sıva yapıldı.

Çalışmalar çerçevesinde, önceki yanlış müdahaleler düzeltilirken, statik problemleri bulunan kısımlarda gerekli sağlamlaştırma yapıldı. Çarşının özgün demir kapıları onarıldı ve sokak zemini taş kaplandı. 2018 yılı içinde bitirilmesi planlanan restorasyon çalışmaları sonrasında Mısır Çarşı'sı geçmişte olduğu gibi günümüzde de İstanbul'daki önemini ve işlevini koruyacaktır.